Calendar

of Russian chess events
for the year 2001

We will correct and update our calendar during the year.

Dates Place Event
 01-12.02   Orel   Russian Boys and Girls U12 Championships 
 01-12.02   Rybinsk   Russian Boys and Girls U18 Championships 
 18-27.02   Protvino   1st league of the 51st Women's Russian Championship 
 26.02-07.03   Moscow    Men's Cup Of Russia, 1st stage 
 01-12.03   Serpukhov   Russian Boys and Girls U10 Championships 
 01-12.03   Cherepovets   Russian Boys and Girls U16 Championships 
 10-20.03   Tula   Men's Cup of Russia, 2nd stage 
 24-27.03   Serpukhov   Russian Boys and Girls Rapid Championships U12, U14 and U20 
 28-29.03   Serpukhov   Russian Children Team Rapid Championship "White Rook" 
 28-29.03   Serpukhov   Russian Children Club's Team Rapid Championship 
 24.03-01.04   St.Petersburg   V.G.Zak Memorial 
 01-10.04   Elista   51st Russian Women's Championship 
 17-26.04
 02-10.04



 
 Novosibirsk  
 Lipetsk  
 Krasnodar  
 Gatchina  
 Vladivostok  
 N.Novgorod  
 54th Russian Men's Championship - zonal tournaments 
 03-14.04   Smolensk   Russian Boys and Girls U14 Championships 
 03-14.04   Kazan   Russian Juniors and Girls U20 Championships 
 09-20.04   St. Petersburg   Men's Championship of St. Petersburg  
 16-25.04   Alushta (UKR)   Men's Cup of Russia, 3rd stage 
 29.04-8.05   Elista   Men's Campionship of Russia 
 30.04-06.05   Bryansk   Russian Children Team Championship "White Rook" 
 may   Moscow   Seniors match Moscow - St. Petersburg  
 12-18.05   Tomsk   Russian Club Championship 
 12.05-21.05   Minsk   9th International Festival "Minsk -2001" (3rd Russian Cup stage) 
 08.06-17.06   St.Petersburg    4th Men's Russian Cup stage "White Nights" 
 11.06-01.07   St.Petersburg   Festival "White Nights" 
 10.06-21.06   Voronezh   Chess Festival "Voronezh-2001" 
 29.06-08.07   Tomsk   Men's Cup of Russia, 5th stage 
 july   Togliatti   Men's Russian Cup stage 
 aug   Smolensk   Women's Cup of Russia, 1st stage 
 aug-sep   Kalithea (GRE)   Boys and Girls European Championship U10-18 
 07-21.09   Artek (UKR)    Children's Olimpiad 
 sep   St.Petersburg   St.Petersburg Rapid Chess Cup 
 sep-oct   Protvino   Women's Cup of Russia, 2nd stage 
 2-7.10   Minsk   Women's Rapid and Blitz chess European championship  
 11-21.10   Yerevan (ARM)   World Club Championship 
 20.10-03.11   Oropesa (ESP)   Boys and Girls World Championship U10-18 
 oct-nov   Kazan   Women's Russian Club Championship 
 oct   St.Petersburg   International open "M.I.Chigorin Memorial" 
 5-16.11   Leon (ESP)   European Club Championship 
 01-12.12   Orsk   Russian Juniors' Team Championship 
 dec   Moscow   Women's Blitz and Rapid Cup of Russia 
 dec   St.Petersburg   International Women's tournament "Admiralteisky" 
 dec   Groningen (NED)   Men's European Championship 

/ Main page /

Metrocom
Shahcom Company, © 2001