The European Club Cup 2002

21st - 29th September, 2002

The results

                                            

Round 1

                            
  

1 ASA Shlomo Har-Zvi Tel-Aviv -  NAO Chess Club                         2-4 
 Harzvi, Ronen                   GRISCHUK, Alexander                    0-1 
 Gofshtein, Leonid               SVIDLER, Peter                         1/2 
 Kantsler, Boris                 LAUTIER, Joel                          0-1 
 Zoler, Dan                      FRESSINET, Laurent                     1/2 
 Finkel, Alex                    Nataf, Igor-Alexandre                  1/2
 Stisis, Yaacov                  HAUCHARD, Arnaud                       1/2 
     
2 BOSNA Sarajevo          -      Chess Academy of D.E.I.Northern Greece 5-1 
 Adams, Michael                  Banikas, Hristodoulos                  1/2 
 Shirov, Alexei                  Mastrovasilis, Athanasios              1-0 
 Sokolov, Ivan                   Mastrovasilis, Dimitrios               1/2 
 Movsesian, Sergei               Karayiannis, Athanasios                1-0 
 Radjabov, Teimour               Tzermiadianos, Andreas                 1-0 
 Kozul, Zdenko                   Pinchuk, Sergey T                      1-0 
     
3 C.A. Reverte Albox     -      "Norilsky Nikel" (Norilsk)              2-4 
 Suba, Miha                     Bareev, Evgeny                          1/2 
 Saldano, Horacio               Dreev, Alexey                           0-1 
 Romero Holmes, Alfonso         Zviagintsev, Vadim                      1/2 
 Del Rio Angelis, Salvador      Malakhov, Vladimir                      0-1 
 Zlotnik, Boris                 Tregubov, Pavel                         0-1 
 Hernando Rodrigo, Jose Maria   Glek, Igor                              1-0 
     
4 "Ladia-Kazan-1000" (Kazan) -  Schachfreunde Neukolln 03               3-3 
 Khalifman, Alexandr            Berndt, Stephan                         1-0 
 Akopian, V                     Polzin, Rainer                          1/2 
 Baklan, Vladimir               Borriss, Martin                         1-0 
 Timofeev, Artyom               Poldauf, Dirk                           0-1 
 Yandemirov, Valeri             Thiede, Lars                            0-1 
 Hasangatin, Ramil              Rudolf, Henrik                          1/2 
     
5 DIE KLAGENFURTER       -      Polonia Plus GSM Warsaw                 0,5-5,5 
 Bischoff, Klaus                Ivanchuk, Vasyl                         0-1 
 Horvath, Jozsef                Polgar, Judit                           0-1 
 Hoelzl, Franz                  Krasenkow, Michael                      0-1 
 Steflitsch, Erich              Macieja, Bartlomiej                     1/2 
 Pilaj, Herwig                  Kempinski, Robert                       0-1 
 Titz, Heimo                    Rozentalis, Eduardas                    0-1 
     
6 "Saint-Petersburg LTG" -      Rochade Eupen                           3,5-2,5 
 Sakaev, Konstantin             Chuchelow, Vladimir                     1/2 
 Volkov, Sergey                 Kishnev, Sergey                         1/2 
 Popov, Valery                  Coenen, Norbert                         1/2 
 Ivanov, Sergey                 Ahn, Martin                             1-0 
 Smirnov, Pavel                 Marechal, Andy                          1-0 
 Anisimov, Pavel                Petzold, Klaus                          0-1 
     
7 Hellir Chess Club     -      "Tomsk-400" (Tomsk)                      1-5 
 Stefansson, Hannes Hlifar     Filippov, Valerij                        0-1 
 Olafsson, Helgi               Motylev, Alexander                       0-1 
 Karlsson, Agust Sindri        Pigusov, Evgeny                          1/2 
 Asmundsson, Ingvar            Kobalia, Michail                         1/2 
 Bergsson, Snorri              Landa, Konstantin                        0-1 
 Bjornsson, Gunnar             Belozerov, Andrei                        0-1 
     
8 KISELJAK             -      Sollentuna Chess Club                     5-1 
 Azmaiparashvili, Zurab       Agrest, Evgenij                           1-0 
 Nikolic, Predrag             Carlsson, Pontus                          1-0 
 Lputian, Smbat               Couso, Luis                               1-0 
 Palac, Mladen                Bergstrom, Peter                          1/2 
 Yemelin, Vasilij             Lindberg, Bo                              1-0 
 Lugovoj, Aleksej             Rygaard, Michael                          1/2 
     
9 CORPORA Lipovec     -       BM Kisela Voda Skopje                     0,5-5,5 
 Stohl, Igor                  Georgiev, Kiril                           1/2 
 Timoscenko, Gennadij         Onischuk, Alexander                       0-1 
 Jaromir, Bednar              Damljanovic, Branko                       0-1 
 Kajan, Milan                 Ivanisevic, Ivan                          0-1 
 Radovan, Dibala              Mitkov, Nikola                            0-1 
 Vladimir, Petko              Georgiev, Vladimir                        0-1 
     
10 CLICHY           -         Arhus                                     4,5-1,5 
 VAN WELY, Loek               Palo, Davor                               1-0 
 RELANGE, Eloi                Boe, Mads                                 1/2 
 DEGRAEVE, Jean-Marc          Vinter-Schou, Uffe                        1/2 
 CONQUEST, Stuart             Pedersen, Finn                            1-0 
 APICELLA, Manuel             Rasmussen, Casper                         1/2 
 MOINGT, Jean-Claude          Rewitz, Poul                              1-0 
     
11 Boey Temse      -          A.V.Momot Regional Donetsk Chess Club     1,5-4,5 
 Stryjecki, Marek             Borovikov, Vladislav                      0-1 
 Van Der Stricht, Geert       Efimenko, Zahar                           0-1 
 Filipek, Jakub               Miroshnichenko, Evgenij                   1-0 
 Boeykens, Marc               Areshchenko, Alexander                    0-1 
 Dardha, Arben                Korobov, Anton                            1/2 
 Barbier, Wim                 Karjakin, Sergey                          0-1 
     
12 Danko Donbass     -        Shakkikerho Taraus (Chessclub Taraus)     5,5-0,5 
 Eingorn, Vecheslav           Maki, Veijo                               1-0 
 Kruppa, Yuri                 Nyysti, Sampsa                            1-0 
 Savchenko, Stanislav         Lehtinen, Heikki                          1/2 
 Timoshenko, Georgy           Penttinen, Jarkko                         1-0 
 Kuzmin, Genadi               Mertanen, Janne                           1-0 
 Shneider, Aleksandr          Hokkanen, Petri                           1-0 
     
13 Barbican        -          Beer-Sheva Chess Club                     3-3 
 Parker, Jonathan             Avrukh, Boris                             1/2 
 Ferguson, Mark               Huzman, Alexander                         1/2 
 Dishman, Stephen             Greenfeld, Alon                           1-0 
 Sands, David                 Roiz, Michael                             1/2 
 Taylor, Peter P              Golod, Vitali                             1/2 
 Tucker, Alex                 Vydeslaver, Albert                        0-1 
     
14 Karpaty - Galychyna   -   Joensuun Shakkikerho (Joensuu Chessclub)   4,5-1,5 
 Romanishin, Oleh            Kiik, Kalle                                1/2 
 Volokitin, Andriy           Karttunen, Mika                            1/2 
 Gritsak, Orest              Lampen, Timo                               1/2 
 Maksimenko, Andriy          Lahtinen, Markku                           1-0 
 Kozakov, Mihaylo            Nivala, Tuomas                             1-0 
 Firmin, Nazar               Saastamoinen, Aarne                        1-0 
     
15 Studenti       -          Chess Club Alkaloid - Skopje               1-5 
 Stavri, Igor                Aleksandrov, Aleksej                       0-1 
 Seitaj, Ilir                Tiviakov, Sergey                           0-1 
 Rama, Lorenc                Nedev, Trajce                              0-1 
 Mehmeti, Dritan             Jacimovic, Dragoljub                       1/2 
 Cela, Shkelqim              Bogdanovski, Vlatko                        1/2 
 Adhami, Vangjel             Stanojoski, Zvonko                         0-1 
     
16 SK Merkur Versicherung -  CERCLE ROYAL DES ECHECS DE LIEGE E.L.      4-2 
 Luther, Thomas              Winants, Luc                               1/2 
 Stanec, Nikolaus            Kocsis, Levente                            1/2 
 Kindermann, Stefan          Gulbas, Cemil                              1-0 
 Teske, Henrik               Hautot, Stephane                           1-0 
 Watzka, Horst               Goossens, Etienne                          1/2 
 Detter, Peter               Dal Borgo, Albin                           1/2 
     
17 Bristol - NSK - SZ Rafinerija" - Novi Sad                            0,5-5,5 
 Sherwin, James              KOVACEVIC, Aleksandar                      0-1 
 Beaumont, Chris             ILINCIC, Zlatko                            0-1 
 Burgess, Graham             SOLAK, Dragan                              0-1 
 Collier, David              POPOVIC, Petar                             0-1 
 Buckley, David              LAZIC, Miroljub                            0-1 
 Dilleigh, Steve             Petrovic, Vojislav                         1/2 
     
18 NAPREDAK Sarajevo   -     C.E. Dudelange                             5,5-0,5 
 Atalik, Suat                Habibi, Ali                                1-0 
 Blagojevic, Dragisa         Hisler, Thomas                             1/2 
 Varga, Zoltan               Mossong, Hubert                            1-0 
 Kosic, Dragan               Schartz, Alain                             1-0 
 Rasic, Damir                Gaspar, Lucien                             1-0 
 Glavas, Dragan              Schammo, Jean                              1-0 
     
19 Istanbul        -         CSUTI A. SK Zalaegerszeg                   1,5-4,5 
 ATAKISI, Umut               Sax, Gyula                                 1/2 
 YEKE, Serkan                Horvath, Adam                              1/2 
 ERDOGAN, Hakan              Horvath, Csaba                             0-1 
 KILICASLAN, Hasan           Groszpeter, Attila                         1/2 
 GUNER, Bulent               Horvath, Gyula                             0-1 
 BOLCAN, Engin               Horvath, Tamas                             0-1 
     
20 Hapoel "Cellcom" Kfar-Sava - Randaberg SK                            5-1 
 Sutovsky, Emil              Egeli, Per Ove                             1-0 
 Gershon, Alik               Storland, Knut Harald                      1-0 
 Lerner, Konstantin          Harestad, Thor Geir                        1-0 
 Soffer, Ram                 Harestad, Hans Krogh                       1-0 
 Rabinovich, Alex            Vestly, Jan Vidar                          1-0 
 Kaganskiy, Gleb             Steedman, James                            0-1 
     
21 CARDIFF CHESS CLUB   -    SK Hohenems                                1-5 
 Cobb, Charles               Hickl, Jorg                                1-0 
 Trevelyan, John             Atlas, Valery                              0-1 
 Spice, Alan                 Gustafsson, Jan                            0-1 
 Borg, A                     Naumann, Alexander                         0-1 
 Fletcher, J.                Bezold, Michael                            0-1 
 Davies, Peter L.            Novkovic, Milan                            0-1 
     
 CRUMLIN CHESS CLUB  Bye  
     

                                       

Round 2

                  
   

1 Polonia Plus GSM Warsaw  -  "Saint-Petersburg LTG"                    2,5-3,5 
  Ivanchuk, Vasyl            Sakaev, Konstantin                         1/2 
  Polgar, Judit              Volkov, Sergey                             1/2 
  Krasenkow, Michael         Korchnoi, Victor                           0-1 
  Kempinski, Robert          Popov, Valery                              1/2 
  Rozentalis, Eduardas       Ivanov, Sergey                             0-1 
  Socko, Bartosz             Smirnov, Pavel                             1-0 

2 BM Kisela Voda Skopje  -   SK Merkur Versicherung                     4-2 
  Georgiev, Kiril            Luther, Thomas                             1/2 
  Onischuk, Alexander        Stanec, Nikolaus                           1/2 
  Damljanovic, Branko        Kindermann, Stefan                         1-0 
  Ivanisevic, Ivan           Teske, Henrik                              1/2 
  Mitkov, Nikola             Watzka, Horst                              1/2 
  Georgiev, Vladimir         Detter, Peter                              1-0 

3 "Norilsky Nikel" (Norilsk) - Danko Donbass                            3,5-2,5 
  Bareev, Evgeny             Eingorn, Vecheslav                         1/2 
  Dreev, Alexey              Kruppa, Yuri                               1-0      
  Zviagintsev, Vadim         Savchenko, Stanislav                       1/2 
  Malakhov, Vladimir         Timoshenko, Georgy                         0-1 
  Tregubov, Pavel            Kuzmin, Genadi                             1-0 
  Rustemov, Alexsandr        Shneider, Aleksandr                        1/2 

4 NSK - SZ Rafinerija" Novi Sad - NAO Chess Club                        2,5-3,5 
  KOVACEVIC, Aleksandar      GRISCHUK, Alexander                        0-1 
  ILINCIC, Zlatko            SVIDLER, Peter                             1/2 
  SOLAK, Dragan              LAUTIER, Joel                              1/2 
  POPOVIC, Petar             BACROT, Etienne                            0-1 
  Nevednichy, Vladislav      FRESSINET, Laurent                         1-0 
  LAZIC, Miroljub            Nataf, Igor-Alexandre                      1/2 

5 CSUTI A. SK Zalaegerszeg - NAPREDAK Sarajevo                          3-3 
  Portisch, Lajos            Atalik, Suat                               0-1 
  Sax, Gyula                 Blagojevic, Dragisa                        1/2 
  Horvath, Adam              Varga, Zoltan                              1/2 
  Horvath, Csaba             Kosic, Dragan                              1/2 
  Horvath, Gyula             Rasic, Damir                               1/2 
  Palkovi, Jozsef            Glavas, Dragan                             1-0 

6 Karpaty - Galychyna   -    BOSNA Sarajevo                             1-5 
  Romanishin, Oleh           Adams, Michael                             1-0 
  Volokitin, Andriy          Shirov, Alexei                             0-1 
  Gritsak, Orest             Sokolov, Ivan                              0-1 
  Maksimenko, Andriy         Movsesian, Sergei                          0-1 
  Sulypa, Oleksander         Radjabov, Teimour                          0-1 
  Firmin, Nazar              Kozul, Zdenko                              0-1 

7 "Tomsk-400" (Tomsk)   -    A.V.Momot Regional Donetsk Chess Club      4-2 
  Filippov, Valerij          Borovikov, Vladislav                       1-0 
  Motylev, Alexander         Efimenko, Zahar                            1/2 
  Pigusov, Evgeny            Miroshnichenko, Evgenij                    1-0 
  Kobalia, Michail           Areshchenko, Alexander                     1-0 
  Landa, Konstantin          Korobov, Anton                             1/2 
  Kotsur, Pavel              Karjakin, Sergey                           0-1 

8 CLICHY         -           KISELJAK                                   2,5-3,5 
  VAN WELY, Loek             Azmaiparashvili, Zurab                     1/2 
  RELANGE, Eloi              Nikolic, Predrag                           1/2 
  DEGRAEVE, Jean-Marc        Lputian, Smbat                             1/2 
  CONQUEST, Stuart           Palac, Mladen                              1/2 
  APICELLA, Manuel           Yemelin, Vasilij                           0-1 
  MOINGT, Jean-Claude        Lugovoj, Aleksej                           1/2 

9 Chess Club Alkaloid - Skopje - SK Hohenems                            4-2 
  Aleksandrov, Aleksej       Hickl, Jorg                                1-0 
  Tiviakov, Sergey           Atlas, Valery                              1-0 
  Nedev, Trajce              Gustafsson, Jan                            0-1 
  Bogdanovski, Vlatko        Naumann, Alexander                         1-0 
  Stanojoski, Zvonko         Bezold, Michael                            1/2 
  Stojanovski, Dejan         Novkovic, Milan                            1/2 

10 CRUMLIN CHESS CLUB    -   Hapoel "Cellcom" Kfar-Sava                 0,5-5,5 
  O'Cinneide, Mel            Sutovsky, Emil                             0-1 
  Stassen, Walter            Gershon, Alik                              0-1 
  Hurley, John               Lerner, Konstantin                         0-1 
  Ahern, John                Soffer, Ram                                0-1 
  Smith, Derek               Rabinovich, Alex                           1/2 
  Whelan, Niall              Kaganskiy, Gleb                            0-1 

11 Barbican       -          "Ladia-Kazan-1000" (Kazan)                 0,5-5,5 
  Parker, Jonathan           Khalifman, Alexandr                        1/2 
  Ferguson, Mark             Akopian, V                                 0-1 
  Dishman, Stephen           Rublevsky, Sergei                          0-1 
  Sands, David               Kharlov, Andrei                            0-1 
  Taylor, Peter P            Baklan, Vladimir                           0-1 
  Lauterbach, Ingrid         Timofeev, Artyom                           0-1 

12 Beer-Sheva Chess Club  -  Schachfreunde Neukolln 03                  5,5-0,5 
  Avrukh, Boris              Berndt, Stephan                            1-0 
  Huzman, Alexander          Polzin, Rainer                             1-0 
  Greenfeld, Alon            Borriss, Martin                            1-0 
  Roiz, Michael              Poldauf, Dirk                              1-0 
  Golod, Vitali              Thiede, Lars                               1/2 
  Vydeslaver, Albert         Rudolf, Henrik                             1-0 

13 Rochade Eupen    -        Bristol                                    3,5-2,5 
  Chuchelow, Vladimir        Sherwin, James                             1-0 
  Kishnev, Sergey            Beaumont, Chris                            0-1 
  Coenen, Norbert            Burgess, Graham                            1-0 
  Ahn, Martin                Collier, David                             1/2 
  Marechal, Andy             Buckley, David                             1/2 
  Plumanns, Dieter           Dilleigh, Steve                            1/2 

14 Shakkikerho Taraus   -    Shlomo Har-Zvi Tel-Aviv                    0,5-5,5 
  Maki, Veijo                Harzvi, Ronen                              1/2 
  Nyysti, Sampsa             Gofshtein, Leonid                          0-1 
  Lehtinen, Heikki           Kantsler, Boris                            0-1 
  Hokkanen, Petri            Zoler, Dan                                 0-1 
  Natri, Antero              Stisis, Yaacov                             0-1 
  Sisatto, Olli              Bitanski, Igor                             0-1 

15 CORPORA Lipovec    -      C.A. Reverte Albox                         1,5-4,5 
  Stohl, Igor                Suba, Mihai                                1-0 
  Timoscenko, Gennadij       Saldano, Horacio                           1/2 
  Jaromir, Bednar            Romero Holmes, Alfonso                     0-1 
  Kajan, Milan               Del Rio Angelis, Salvador                  0-1 
  Radovan, Dibala            Zlotnik, Boris                             0-1 
  Vladimir, Petko            Hernando Rodrigo, Jose Maria               0-1 

16 Cercle Royal des Echecs de Liege E.L. - DIE KLAGENFURTER             2-4 
  Winants, Luc               Bischoff, Klaus                            1/2 
  Kocsis, Levente            Horvath, Jozsef                            0-1 
  Gulbas, Cemil              Hoelzl, Franz                              0-1 
  Hautot, Stephane           Steflitsch, Erich                          0-1 
  Goossens, Etienne          Pilaj, Herwig                              1-0 
  Dal Borgo, Albin           Genser, Harald                             1/2 

17 Arhus         -           CARDIFF CHESS CLUB                         6-0 
  Palo, Davor                Cobb, Charles                              1-0 
  Boe, Mads                  Trevelyan, John                            1-0 
  Vinter-Schou, Uffe         Spice, Alan                                1-0 
  Pedersen, Finn             Borg, A                                    1-0 
  Rasmussen, Casper          Fletcher, J.                               1-0 
  Rewitz, Poul               Davies, Peter L.                           1-0 

18 Randaberg SK    -         Boey Temse                                 1-5 
  Egeli, Per Ove             Stryjecki, Marek                           1/2 
  Storland, Knut Harald      Van Der Stricht, Geert                     0-1 
  Harestad, Thor Geir        Filipek, Jakub                             1/2 
  Harestad, Hans Krogh       Roofdhooft, Marcel                         0-1 
  Steedman, James            Dardha, Arben                              0-1 
  Haugen, Arild              Barbier, Wim                               0-1 

19 Joensuun Shakkikerho  -   Studenti                                   2-4 
  Kiik, Kalle                Stavri, Igor                               1-0 
  Karttunen, Mika            Seitaj, Ilir                               0-1 
  Lampen, Timo               Rama, Lorenc                               0-1 
  Lahtinen, Markku           Mehmeti, Dritan                            0-1 
  Nivala, Tuomas             Karkanaqe, Ilir                            1/2 
  Porrasmaa, Timo            Cela, Shkelqim                             1/2 

20 Sollentuna Chess Club  -  Istanbul Technical University Sports Club  4-2 
  Agrest, Evgenij            ATAKISI, Umut                              1/2 
  Carlsson, Pontus           YEKE, Serkan                               1/2 
  Couso, Luis                ERDOGAN, Hakan                             1-0 
  Bergstrom, Peter           KILICASLAN, Hasan                          1-0 
  Lindberg, Bo               GUNER, Bulent                              0-1 
  Rygaard, Michael           BOLCAN, Engin                              1-0 

21 Chess Academy of D.E.I.Northern Greece - Hellir Chess Club           4,5-1,5 
  Banikas, Hristodoulos      Stefansson, Hannes Hlifar                  1-0 
  Marjanovic, Slavoljub      Olafsson, Helgi                            1-0 
  Mastrovasilis, Athanasios  Karlsson, Agust Sindri                     1-0 
  Mastrovasilis, Dimitrios   Asmundsson, Ingvar                         1-0 
  Karayiannis, Athanasios    Bergsson, Snorri                           0-1 
  Pinchuk, Sergey T          Gretarsson, Andri Ass                      1/2 
 
  C.E. Dudelange   -  Bye  
       


 
                                    

Round 3

                            
   

1  Hapoel "Cellcom" Kfar-Sava -  "Saint-Petersburg LTG"                 2-4 
   Sutovsky, Emil            Sakaev, Konstantin                         1/2 
   Gershon, Alik             Volkov, Sergey                             1/2 
   Lerner, Konstantin        Korchnoi, Victor                           1/2 
   Soffer, Ram               Popov, Valery                              1/2 
   Rabinovich, Alex          Ivanov, Sergey                             0-1 
   Kaganskiy, Gleb           Alekseev, Evgeniy                          0-1 

2  BOSNA Sarajevo      -     "Norilsky Nikel" (Norilsk)                 3,5-2,5 
   Adams, Michael            Bareev, Evgeny                             1-0 
   Shirov, Alexei            Dreev, Alexey                              1/2 
   Sokolov, Ivan             Zviagintsev, Vadim                         1/2 
   Movsesian, Sergei         Malakhov, Vladimir                         1-0 
   Radjabov, Teimour         Tregubov, Pavel                            0-1 
   Kozul, Zdenko             Rustemov, Alexsandr                        1/2 

3  NAO Chess Club    -       BM Kisela Voda Skopje                      3,5-2,5 
   GRISCHUK, Alexander       Georgiev, Kiril                            1/2 
   SVIDLER, Peter            Onischuk, Alexander                        1-0 
   LAUTIER, Joel             Damljanovic, Branko                        1/2 
   BACROT, Etienne           Ivanisevic, Ivan                           1/2 
   Nataf, Igor-Alexandre     Mitkov, Nikola                             1-0 
   HAUCHARD, Arnaud          Georgiev, Vladimir                         0-1 

4  KISELJAK       -          "Tomsk-400" (Tomsk)                        3-3 
   Azmaiparashvili, Zurab    Filippov, Valerij                          1-0 
   Nikolic, Predrag          Motylev, Alexander                         0-1 
   Lputian, Smbat            Pigusov, Evgeny                            1/2 
   Palac, Mladen             Kobalia, Michail                           1/2 
   Yemelin, Vasilij          Landa, Konstantin                          1/2 
   Lugovoj, Aleksej          Belozerov, Andrei                          1/2 

5  CSUTI A. SK Zalaegerszeg - Chess Club Alkaloid - Skopje              2-4 
   Portisch, Lajos           Aleksandrov, Aleksej                       1/2 
   Sax, Gyula                Tiviakov, Sergey                           1/2 
   Horvath, Adam             Nedev, Trajce                              1/2 
   Horvath, Csaba            Bogdanovski, Vlatko                        1/2 
   Groszpeter, Attila        Stanojoski, Zvonko                         0-1 
   Horvath, Gyula            Stojanovski, Dejan                         0-1 

6  "Ladia-Kazan-1000" (Kazan) - NAPREDAK Sarajevo                       5-1 
   Khalifman, Alexandr       Atalik, Suat                               1-0 
   Akopian, V                Blagojevic, Dragisa                        1-0 
   Rublevsky, Sergei         Varga, Zoltan                              1/2 
   Kharlov, Andrei           Kosic, Dragan                              1-0 
   Baklan, Vladimir          Rasic, Damir                               1/2 
   Timofeev, Artyom          Glavas, Dragan                             1-0 

7  DIE KLAGENFURTER   -      Beer-Sheva Chess Club                      1,5-4,5 
   Bischoff, Klaus           Avrukh, Boris                              1-0 
   Horvath, Jozsef           Huzman, Alexander                          1/2 
   Hoelzl, Franz             Greenfeld, Alon                            0-1 
   Steflitsch, Erich         Roiz, Michael                              0-1 
   Pilaj, Herwig             Vydeslaver, Albert                         0-1 
   Titz, Heimo               Tseitlin, Mark                             0-1 

8  Studenti       -          Polonia Plus GSM Warsaw                    0,5-5,5 
   Seitaj, Ilir              Polgar, Judit                              0-1 
   Rama, Lorenc              Krasenkow, Michael                         0-1 
   Mehmeti, Dritan           Macieja, Bartlomiej                        0-1 
   Karkanaqe, Ilir           Kempinski, Robert                          0-1 
   Cela, Shkelqim            Rozentalis, Eduardas                       1/2 
   Adhami, Vangjel           Socko, Bartosz                             0-1 

9  Danko Donbass    -        Sollentuna Chess Club                      4,5-1,5 
   Eingorn, Vecheslav        Agrest, Evgenij                            1-0 
   Kruppa, Yuri              Carlsson, Pontus                           1/2 
   Savchenko, Stanislav      Couso, Luis                                1-0 
   Timoshenko, Georgy        Bergstrom, Peter                           1-0 
   Kuzmin, Genadi            Lindberg, Bo                               1/2 
   Shneider, Aleksandr       Rygaard, Michael                           1/2 

10 Chess Academy of D.E.I.Northern Greece - SZ Rafinerija" - Novi Sad   3,5-2,5 
   Banikas, Hristodoulos     KOVACEVIC, Aleksandar                      1-0 
   Marjanovic, Slavoljub     ILINCIC, Zlatko                            1/2 
   Mastrovasilis, Athanasios SOLAK, Dragan                              1/2 
   Mastrovasilis, Dimitrios  POPOVIC, Petar                             1/2 
   Tzermiadianos, Andreas    Nevednichy, Vladislav                      1/2 
   Pinchuk, Sergey T         LAZIC, Miroljub                            1/2 

11 A.S.A. Shlomo Har-Zvi Tel-Aviv - Karpaty - Galychyna                 1,5-4,5 
   Harzvi, Ronen            Romanishin, Oleh                            1/2 
   Gofshtein, Leonid        Volokitin, Andriy                           0-1 
   Kantsler, Boris          Gritsak, Orest                              1/2 
   Zoler, Dan               Maksimenko, Andriy                          0-1 
   Finkel, Alex             Kozakov, Mihaylo                            0-1 
   Bitanski, Igor           Firman, Nazar                               1/2 

12 Rochade Eupen     -      Arhus                                       3-3 
   Chuchelow, Vladimir      Palo, Davor                                 1/2 
   Kishnev, Sergey          Boe, Mads                                   1-0 
   Coenen, Norbert          Vinter-Schou, Uffe                          1/2 
   Ahn, Martin              Pedersen, Finn                              0-1 
   Marechal, Andy           Rasmussen, Casper                           1-0 
   Petzold, Klaus           Rewitz, Poul                                0-1 

13 SK Merkur Versicherung - CLICHY                                      2,5-3,5 
   Luther, Thomas           VAN WELY, Loek                              1/2 
   Stanec, Nikolaus         RELANGE, Eloi                               1/2 
   Kindermann, Stefan       DEGRAEVE, Jean-Marc                         1/2 
   Teske, Henrik            CONQUEST, Stuart                            1/2 
   Watzka, Horst            APICELLA, Manuel                            1/2 
   Detter, Peter            MOINGT, Jean-Claude                         0-1 

14 SK Hohenems     -        Boey Temse                                  5-1 
   Hickl, Jorg              Stryjecki, Marek                            1/2 
   Atlas, Valery            Van Der Stricht, Geert                      1/2 
   Gustafsson, Jan          Filipek, Jakub                              1-0 
   Naumann, Alexander       Roofdhooft, Marcel                          1-0 
   Bezold, Michael          Boeykens, Marc                              1-0 
   Novkovic, Milan          Dardha, Arben                               1-0 

15 A.V.Momot Regional Donetsk Chess Club - C.A. Reverte Albox           5,5-0,5 
   Borovikov, Vladislav     Suba, Mihai                                 1-0 
   Efimenko, Zahar          Saldano, Horacio                            1-0 
   Miroshnichenko, Evgenij  Romero Holmes, Alfonso                      1-0 
   Areshchenko, Alexander   Del Rio Angelis, Salvador                   1/2 
   Korobov, Anton           Zlotnik, Boris                              1-0 
   Karjakin, Sergey         Hernando Rodrigo, Jose Maria                1-0 

16 Schachfreunde Neukolln 03 - CRUMLIN CHESS CLUB                       6-0 
   Berndt, Stephan          O'Cinneide, Mel                             1-0 
   Polzin, Rainer           Stassen, Walter                             1-0 
   Borriss, Martin          Hurley, John                                1-0 
   Poldauf, Dirk            Ahern, John                                 1-0 
   Thiede, Lars             Smith, Derek                                1-0 
   Rudolf, Henrik           Whelan, Niall                               1-0 

17 C.E. Dudelange   -       Barbican                                    3,5-2,5 
   Habibi, Ali              Parker, Jonathan                            1/2 
   Hisler, Thomas           Ferguson, Mark                              0-1 
   Mossong, Hubert          Dishman, Stephen                            1/2 
   Schartz, Alain           Sands, David                                1-0 
   Gaspar, Lucien           Tucker, Alex                                1/2 
   Simon, Bernard           Flower, David                               1-0 

18 Shakkikerho Taraus   -   Cercle Royal des Echecs de Liege E.L.       2,0-4,0 
   Maki, Veijo              Winants, Luc                                0-1 
   Nyysti, Sampsa           Kocsis, Levente                             0-1 
   Lehtinen, Heikki         Gulbas, Cemil                               1/2 
   Penttinen, Jarkko        Hautot, Stephane                            0-1 
   Mertanen, Janne          Goossens, Etienne                           1-0 
   Hokkanen, Petri          Dal Borgo, Albin                            1/2 

19 Randaberg SK      -      Joensuun Shakkikerho (Joensuu Chessclub)    1,5-4,5 
   Egeli, Per Ove           Kiik, Kalle                                 1/2 
   Storland, Knut Harald    Karttunen, Mika                             0-1 
   Harestad, Thor Geir      Lampen, Timo                                0-1 
   Vestly, Jan Vidar        Lahtinen, Markku                            0-1 
   Steedman, James          Nivala, Tuomas                              1-0 
   Haugen, Arild            Saastamoinen, Aarne                         0-1 

20 Istanbul Technical University Sports Club - CORPORA Lipovec          4,5-1,5 
   ATAKISI, Umut            Stohl, Igor                                 1-0 
   YEKE, Serkan             Timoscenko, Gennadij                        0-1 
   ERDOGAN, Hakan           Jaromir, Bednar                             1-0 
   KILICASLAN, Hasan        Kajan, Milan                                1-0  
   GUNER, Bulent            Radovan, Dibala                             1/2 
   BOLCAN, Engin            Vladimir, Petko                             1-0 

21 Bristol      -           Hellir Chess Club                           4-2 
   Sherwin, James           Stefansson, Hannes Hlifar                   1/2 
   Beaumont, Chris          Olafsson, Helgi                             1-0 
   Burgess, Graham          Karlsson, Agust Sindri                      1-0 
   Collier, David           Asmundsson, Ingvar                          1/2 
   Buckley, David           Bergsson, Snorri                            1-0 
   Dilleigh, Steve          Gretarsson, Andri Ass                       0-1 
 

   CARDIFF CHESS CLUB -   Bye  


                                     

Round 4

                            
   

"Saint-Petersburg LTG"  -  BOSNA Sarajevo                               2-4 
  Sakaev, Konstantin       Adams, Michael                               0-1 
  Volkov, Sergey           Shirov, Alexei                               1/2 
  Korchnoi, Victor         Sokolov, Ivan                                1/2 
  Ivanov, Sergey           Movsesian, Sergei                            1/2 
  Alekseev, Evgeniy        Radjabov, Teimour                            1/2 
  Smirnov, Pavel           Kozul, Zdenko                                0-1 

 Chess Club Alkaloid   -   NAO Chess Club                               2-4 
  Aleksandrov, Aleksej     Grischuk, Alexander                          1/2 
  Tiviakov, Sergey         Svidler, Peter                               0-1 
  Nedev, Trajce            Lautier, Joel                                1/2 
  Bogdanovski, Vlatko      Bacrot, Etienne                              1/2 
  Stanojoski, Zvonko       Nataf, Igor-Alexandre                        1/2 
  Stojanovski, Dejan       Hauchard, Arnaud                             0-1   

 KISELJAK         -        "Ladia-Kazan-1000" (Kazan)                   2-4 
  Azmaiparashvili, Zurab    Khalifman, Alexandr                         1/2 
  Nikolic, Predrag          Akopian, V                                  0-1 
  Lputian, Smbat            Rublevsky, Sergei                           1/2 
  Palac, Mladen             Kharlov, Andrei                             1/2 
  Yemelin, Vasilij          Baklan, Vladimir                            1/2 
  Lugovoj, Aleksej          Timofeev, Artyom                            0-1 

 Beer-Sheva Chess Club  -   RUS 7 "Tomsk-400" (Tomsk)                   2-4 
  Avrukh, Boris             Filippov, Valerij                           1-0 
  Huzman, Alexander         Motylev, Alexander                          0-1 
  Greenfeld, Alon           Pigusov, Evgeny                             1/2 
  Roiz, Michael             Kobalia, Michail                            0-1 
  Vydeslaver, Albert        Landa, Konstantin                           0-1 
  Tseitlin, Mark            Belozerov, Andrei                           1/2 

 Polonia Plus GSM Warsaw -  Chess Academy of D.E.I.Northern Greece      4,5-1,5 
  Ivanchuk, Vasyl           Banikas, Hristodoulos                       1/2 
  Polgar, Judit             Marjanovic, Slavoljub                       1/2 
  Krasenkow, Michael        Mastrovasilis, Athanasios                   1/2 
  Macieja, Bartlomiej       Mastrovasilis, Dimitrios                    1-0 
  Kempinski, Robert         Karayiannis, Athanasios                     1-0 
  Socko, Bartosz            Tzermiadianos, Andreas                      1-0 

 Karpaty - Galychyna   -    Danko Donbass                               2,5-3,5 
  Romanishin, Oleh          Eingorn, Vecheslav                          1/2 
  Volokitin, Andriy         Kruppa, Yuri                                1/2 
  Gritsak, Orest            Savchenko, Stanislav                        1/2 
  Maksimenko, Andriy        Timoshenko, Georgy                          1/2 
  Kozakov, Mihaylo          Kuzmin, Genadi                              1/2 
  Firmin, Nazar             Shneider, Aleksandr                         0-1 

 "Norilsky Nikel"   -       Hapoel "Cellcom" Kfar-Sava                  5-1 
  Bareev, Evgeny            Sutovsky, Emil                              1/2 
  Dreev, Alexey             Gershon, Alik                               1/2 
  Zviagintsev, Vadim        Lerner, Konstantin                          1-0 
  Malakhov, Vladimir        Soffer, Ram                                 1-0 
  Tregubov, Pavel           Rabinovich, Alex                            1-0 
  Glek, Igor                Kaganskiy, Gleb                             1-0 

 BM Kisela Voda Skopje  -   Clichy                                      3,5-2,5 
  Georgiev, Kiril           van Wely, Loek                              1/2 
  Onischuk, Alexander       Relange, Eloi                               1-0 
  Damljanovic, Branko       Degraeve, Jean-Marc                         1/2 
  Ivanisevic, Ivan          Conquest, Stuart                            0-1 
  Mitkov, Nikola            Apicella, Manuel                            1/2 
  Georgiev, Vladimir        Moingt, Jean-Claude                         1-0 

 A.V.Momot Regional Donetsk Chess Club - SK Hohenems                    4-2 
  Borovikov, Vladislav      Hickl, Jorg                                 1-0 
  Efimenko, Zahar           Atlas, Valery                               1/2 
  Miroshnichenko, Evgenij   Gustafsson, Jan                             1/2 
  Areshchenko, Alexander    Naumann, Alexander                          1/2 
  Korobov, Anton            Bezold, Michael                             1-0 
  Karjakin, Sergey          Novkovic, Milan                             1/2 

 Arhus           -          Dudelange                                   3,5-2,5 
  Palo, Davor               Habibi, Ali                                 1/2 
  Boe, Mads                 Hisler, Thomas                              0-1 
  Vinter-Schou, Uffe        Mossong, Hubert                             1-0 
  Pedersen, Finn            Schartz, Alain                              1/2 
  Rasmussen, Casper         Gaspar, Lucien                              1-0 
  Rewitz, Poul              Schammo, Jean                               1/2 

 NAPREDAK Sarajevo   -      Rochade Eupen                               2,5-3,5 
  Atalik, Suat              Chuchelow, Vladimir                         1/2 
  Blagojevic, Dragisa       Kishnev, Sergey                             1/2 
  Varga, Zoltan             Coenen, Norbert                             1/2 
  Kosic, Dragan             Marechal, Andy                              1/2 
  Rasic, Damir              Petzold, Klaus                              0-1 
  Hadzic, Amar              Plumanns, Dieter                            1/2 

 Schachfreunde Neukolln 03 - CSUTI A. SK Zalaegerszeg                   1-5 
  Berndt, Stephan           Portisch, Lajos                             0-1 
  Polzin, Rainer            Sax, Gyula                                  1/2 
  Borriss, Martin           Horvath, Adam                               0-1 
  Poldauf, Dirk             Horvath, Csaba                              0-1 
  Thiede, Lars              Horvath, Tamas                              1/2 
  Rudolf, Henrik            Palkovi, Jozsef                             0-1 

 NSK - SZ Rafinerija"   -   Studenti                                    5,5-0,5 
  KOVACEVIC, Aleksandar     Seitaj, Ilir                                1-0 
  ILINCIC, Zlatko           Rama, Lorenc                                1-0 
  SOLAK, Dragan             Mehmeti, Dritan                             1-0 
  POPOVIC, Petar            Karkanaqe, Ilir                             1/2 
  Nevednichy, Vladislav     Cela, Shkelqim                              1-0 
  LAZIC, Miroljub           Adhami, Vangjel                             1-0 

 Die Klagenfurter   -       A.S.A. Shlomo Har-Zvi Tel-Aviv              3-3 
  Bischoff, Klaus           Harzvi, Ronen                               1/2 
  Horvath, Jozsef           Gofshtein, Leonid                           1/2 
  Hoelzl, Franz             Kantsler, Boris                             1/2 
  Steflitsch, Erich         Zoler, Dan                                  1-0 
  Titz, Heimo               Stisis, Yaacov                              0-1 
  Genser, Harald            Bitanski, Igor                              1/2 

 Sollentuna Chess Club   -  SK Merkur Versicherung                      3-3 
  Agrest, Evgenij           Luther, Thomas                              1/2 
  Carlsson, Pontus          Stanec, Nikolaus                            1/2 
  Couso, Luis               Kindermann, Stefan                          1/2 
  Bergstrom, Peter          Teske, Henrik                               0-1 
  Lindberg, Bo              Watzka, Horst                               1/2 
  Rygaard, Michael          Detter, Peter                               1-0 

 Joensuun Shakkikerho  -    Bristol                                     4-2 
  Kiik, Kalle               Sherwin, James                              1-0 
  Karttunen, Mika           Beaumont, Chris                             1/2 
  Lampen, Timo              Burgess, Graham                             1-0 
  Lahtinen, Markku          Collier, David                              0-1 
  Porrasmaa, Timo           Buckley, David                              1-0 
  Saastamoinen, Aarne       Dilleigh, Steve                             1/2 

 C.A. Reverte Albox   -     Cercle Royal des Echecs de Liege E.L.       3,5-2,5 
  Suba, Mihai               Winants, Luc                                1/2 
  Saldano, Horacio          Kocsis, Levente                             1/2 
  Romero Holmes, Alfonso    Gulbas, Cemil                               1-0 
  Del Rio Angelis, Salvador Hautot, Stephane                            1-0 
  Zlotnik, Boris            Goossens, Etienne                           1/2 
  Rubio Tapia, Jose Juan    Dal Borgo, Albin                            0-1 

 Boey Temse        -        Istanbul Tech. University Sports Club       2,5-3,5 
  Stryjecki, Marek          Atakisi, Umut                               1/2 
  Van Der Stricht, Geert    Yeke, Serkan                                0-1 
  Filipek, Jakub            Erdogan, Hakan                              1-0 
  Roofdhooft, Marcel        Kilicaslan, Hasan                           1/2 
  Boeykens, Marc            Guner, Bulent                               1/2 
  Barbier, Wim              Bolcan, Engin                               0-1 

 CORPORA Lipovec   -        Barbican                                    3-3 
  Stohl, Igor               Parker, Jonathan                            1/2 
  Timoscenko, Gennadij      Ferguson, Mark                              1-0 
  Bednar, Jaromir           Dishman, Stephen                            1-0 
  Kajan, Milan              Taylor, Peter P                             0-1 
  Dibala, Radovan           Tucker, Alex                                1/2 
  Petko, Vladimir           Lauterbach, Ingrid                          0-1 

 Cardiff Chess Club   -     Crumlin Chess Club                          5,5-0,5 
  Cobb, Charles             O'Cinneide, Mel                             1-0 
  Trevelyan, John           Stassen, Walter                             1-0 
  Spice, Alan               Hurley, John                                1/2 
  Borg, A                   Ahern, John                                 1-0 
  Fletcher, J.              Smith, Derek                                1-0 
  Davies, Peter L.          Whelan, Niall                               1-0 

 Hellir Chess Club   -      Randaberg SK                                3,5-2,5 
  Stefansson, Hannes Hlifar Egeli, Per Ove                              1-0 
  Olafsson, Helgi           Storland, Knut Harald                       1-0 
  Karlsson, Agust Sindri    Harestad, Thor Geir                         1-0 
  Asmundsson, Ingvar        Harestad, Hans Krogh                        0-1 
  Bergsson, Snorri          Vestly, Jan Vidar                           0-1 
  Gretarsson, Andri Ass     Steedman, James                             1/2 

 Shakkikerho Taraus (Chessclub Taraus) -   Bye  
        


 
                              

Round 5

                            
      
 NAO Chess Club      -      BOSNA Sarajevo                              3,5-2,5 
  Grischuk, Alexander       Adams, Michael                              1-0 
  Svidler, Peter            Shirov, Alexei                              1/2 
  Lautier, Joel             Sokolov, Ivan                               1/2 
  Bacrot, Etienne           Movsesian, Sergei                           1/2 
  Fressinet, Laurent        Radjabov, Teimour                           1/2 
  Nataf, Igor-Alexandre     Kozul, Zdenko                               1/2 

 "Tomsk-400" (Tomsk)  -     "Ladia-Kazan-1000" (Kazan)                  2,5-3,5 
  Filippov, Valerij         Khalifman, Alexandr                         1/2 
  Motylev, Alexander        Akopian, V                                  1/2 
  Pigusov, Evgeny           Rublevsky, Sergei                           1/2 
  Kobalia, Michail          Kharlov, Andrei                             1-0 
  Landa, Konstantin         Baklan, Vladimir                            0-1 
  Belozerov, Andrei         Timofeev, Artyom                            0-1 

 Chess Club Alkaloid   -    Skopje - POL 5 Polonia Plus GSM Warsaw      3-3 
  Aleksandrov, Aleksej      Ivanchuk, Vasyl                             1/2 
  Tiviakov, Sergey          Polgar, Judit                               1/2 
  Nedev, Trajce             Krasenkow, Michael                          1-0 
  Jacimovic, Dragoljub      Macieja, Bartlomiej                         1-0 
  Bogdanovski, Vlatko       Kempinski, Robert                           0-1 
  Stanojoski, Zvonko        Socko, Bartosz                              0-1 

 "Saint-Petersburg LTG" -   A.V.Momot Reg. Donetsk Chess Club           2,5-3,5 
  Sakaev, Konstantin        Borovikov, Vladislav                        1-0 
  Volkov, Sergey            Efimenko, Zahar                             0-1 
  Korchnoi, Victor          Miroshnichenko, Evgenij                     1/2 
  Popov, Valery             Areshchenko, Alexander                      1/2 
  Ivanov, Sergey            Korobov, Anton                              0-1 
  Alekseev, Evgeniy         Karjakin, Sergey                            1/2 

 Danko Donbass     -        Kisela Voda Skopje                          2-4 
  Eingorn, Vecheslav        Georgiev, Kiril                             1/2 
  Kruppa, Yuri              Onischuk, Alexander                         0-1 
  Savchenko, Stanislav      Damljanovic, Branko                         1/2 
  Timoshenko, Georgy        Ivanisevic, Ivan                            0-1 
  Kuzmin, Genadi            Mitkov, Nikola                              1/2 
  Shneider, Aleksandr       Georgiev, Vladimir                          1/2 

 Rochade Eupen      -       "Norilsky Nikel" (Norilsk)                  1-5 
  Chuchelow, Vladimir       Bareev, Evgeny                              1/2 
  Kishnev, Sergey           Dreev, Alexey                               0-1 
  Coenen, Norbert           Zviagintsev, Vadim                          1/2 
  Marechal, Andy            Tregubov, Pavel                             0-1 
  Petzold, Klaus            Glek, Igor                                  0-1 
  Plumanns, Dieter          Dolmatov, Sergei                            0-1 

 Beer-Sheva Chess Club  -   KISELJAK                                    2,5-3,5 
  Avrukh, Boris             Azmaiparashvili, Zurab                      1/2 
  Huzman, Alexander         Nikolic, Predrag                            1/2 
  Greenfeld, Alon           Lputian, Smbat                              1/2 
  Golod, Vitali             Palac, Mladen                               1/2 
  Vydeslaver, Albert        Yemelin, Vasilij                            1/2 
  Tseitlin, Mark            Lugovoj, Aleksej                            0-1 

 CSUTI A. SK Zalaegerszeg - Arhus                                       5,5-0,5 
  Portisch, Lajos           Palo, Davor                                 1-0 
  Horvath, Adam             Boe, Mads                                   1/2 
  Horvath, Csaba            Vinter-Schou, Uffe                          1-0 
  Groszpeter, Attila        Pedersen, Finn                              1-0 
  Horvath, Tamas            Rasmussen, Casper                           1-0 
  Palkovi, Jozsef           Rewitz, Poul                                1-0 

 Sollentuna Chess Club   -  NSK - SZ Rafinerija" - Novi Sad             1-5 
  Agrest, Evgenij           KOVACEVIC, Aleksandar                       1/2 
  Carlsson, Pontus          ILINCIC, Zlatko                             0-1 
  Couso, Luis               SOLAK, Dragan                               0-1 
  Bergstrom, Peter          POPOVIC, Petar                              1/2 
  Lindberg, Bo              Nevednichy, Vladislav                       0-1 
  Rygaard, Michael          LAZIC, Miroljub                             0-1 

 SK Hohenems       -        Reverte Albox                               2,5-3,5 
  Hickl, Jorg               Suba, Mihai                                 0-1 
  Atlas, Valery             Saldano, Horacio                            1/2 
  Gustafsson, Jan           Romero Holmes, Alfonso                      1/2 
  Naumann, Alexander        Del Rio Angelis, Salvador                   1/2 
  Bezold, Michael           Zlotnik, Boris                              0-1 
  Novkovic, Milan           Hernando Rodrigo, Jose Maria                1-0 

 Hapoel "Cellcom" Kfar-Sava - Chess Academy of D.E.I.Northern Greece    1,5-4,5 
  Sutovsky, Emil            Banikas, Hristodoulos                       1/2 
  Gershon, Alik             Marjanovic, Slavoljub                       1-0 
  Lerner, Konstantin        Mastrovasilis, Athanasios                   0-1 
  Soffer, Ram               Mastrovasilis, Dimitrios                    0-1 
  Rabinovich, Alex          Tzermiadianos, Andreas                      0-1 
  Weisbuch, Udi             Pinchuk, Sergey T                           0-1 

 Clichy        -            Joensuun Shakkikerho                        4,5-1,5 
  van Wely, Loek            Kiik, Kalle                                 1-0 
  Relange, Eloi             Karttunen, Mika                             1-0 
  Degraeve, Jean-Marc       Lampen, Timo                                0-1 
  Conquest, Stuart          Nivala, Tuomas                              1-0 
  Apicella, Manuel          Porrasmaa, Timo                             1-0 
  Moingt, Jean-Claude       Saastamoinen, Aarne                         1/2 

 Istanbul Tech. University Sports Club - Karpaty - Galychyna            0,5-5,5 
  Atakisi, Umut             Romanishin, Oleh                            1/2 
  Yeke, Serkan              Volokitin, Andriy                           0-1 
  Erdogan, Hakan            Mikhalchishin, Adrian                       0-1 
  Kilicaslan, Hasan         Maksimenko, Andriy                          0-1 
  Guner, Bulent             Sulypa, Oleksander                          0-1 
  Bolcan, Engin             Kozakov, Mihaylo                            0-1 

 Bristol       -           NAPREDAK Sarajevo                            1,5-4,5 
  Sherwin, James           Atalik, Suat                                 0-1 
  Beaumont, Chris          Blagojevic, Dragisa                          0-1 
  Burgess, Graham          Varga, Zoltan                                0-1 
  Collier, David           Kosic, Dragan                                0-1 
  Buckley, David           Rasic, Damir                                 1-0 
  Dilleigh, Steve          Hadzic, Amar                                 1/2 

 A.S.A. Shlomo Har-Zvi Tel-Aviv -  Cardiff Chess Club                   5,5-0,5 
  Gofshtein, Leonid        Cobb, Charles                                1/2 
  Kantsler, Boris          Trevelyan, John                              1-0 
  Zoler, Dan               Spice, Alan                                  1-0 
  Finkel, Alex             Borg, Andrew                                 1-0 
  Stisis, Yaacov           Fletcher, John                               1-0 
  Bitanski, Igor           Davies, Peter L.                             1-0 

 SK Merkur Versicherung -  Die Klagenfurter                             3-3 
  Luther, Thomas           Bischoff, Klaus                              1/2 
  Stanec, Nikolaus         Horvath, Jozsef                              1-0 
  Kindermann, Stefan       Hoelzl, Franz                                1/2 
  Teske, Henrik            Steflitsch, Erich                            1/2 
  Watzka, Horst            Pilaj, Herwig                                1/2 
  Detter, Peter            Titz, Heimo                                  0-1 

 C.E. Dudelange   -        Schachfreunde Neukolln 03                    0,5-5,5 
  Habibi, Ali              Berndt, Stephan                              1/2 
  Hisler, Thomas           Polzin, Rainer                               0-1 
  Mossong, Hubert          Borriss, Martin                              0-1 
  Schartz, Alain           Poldauf, Dirk                                0-1 
  Gaspar, Lucien           Thiede, Lars                                 0-1 
  Schammo, Jean            Rudolf, Henrik                               0-1 

 Cercle Royal des Echecs de Liege E.L. - Studenti                       3,5-2,5 
  Winants, Luc             Seitaj, Ilir                                 0-1 
  Kocsis, Levente          Rama, Lorenc                                 1/2 
  Gulbas, Cemil            Mehmeti, Dritan                              1/2 
  Hautot, Stephane         Karkanaqe, Ilir                              1-0 
  Goossens, Etienne        Cela, Shkelqim                               1-0 
  Dal Borgo, Albin         Adhami, Vangjel                              1/2 

 Shakkikerho Taraus  -     Boey Temse                                   3-3 
  Lehtinen, Heikki         Stryjecki, Marek                             1-0 
  Penttinen, Jarkko        Van Der Stricht, Geert                       0-1 
  Mertanen, Janne          Filipek, Jakub                               1-0 
  Hokkanen, Petri          Roofdhooft, Marcel                           1-0 
  Natri, Antero            Dardha, Arben                                0-1 
  Sisatto, Olli            Barbier, Wim                                 0-1 

 Barbican      -           Hellir Chess Club                            2,5-3,5 
  Parker, Jonathan         Stefansson, Hannes Hlifar                    0-1 
  Dishman, Stephen         Olafsson, Helgi                              1/2 
  Sands, David             Karlsson, Agust Sindri                       1-0 
  Taylor, Peter P          Asmundsson, Ingvar                           1/2 
  Tucker, Alex             Bergsson, Snorri                             1/2 
  Flower, David            Gretarsson, Andri Ass                        0-1 

 Crumlin Chess Club   -    CORPORA Lipovec                              1,5-4,5 
  O'Cinneide, Mel          Stohl, Igor                                  0-1 
  Stassen, Walter          Timoscenko, Gennadij                         0-1 
  Hurley, John             Bednar, Jaromir                              0-1 
  Ahern, John              Kajan, Milan                                 1/2 
  Smith, Derek             Dibala, Radovan                              1-0 
  Whelan, Niall            Petko, Vladimir                              0-1 

 Randaberg SK    Bye  



                                

Round 6

                            
   

 "Ladia-Kazan-1000" (Kazan) - NAO Chess Club                            3-3 
   Khalifman, Alexandr     Grischuk, Alexander                          1/2
   Akopian, V              Svidler, Peter                               0-1 
   Rublevsky, Sergei       Lautier, Joel                                1/2 
   Kharlov, Andrei         Bacrot, Etienne                              1/2 
   Baklan, Vladimir        Fressinet, Laurent                           1/2 
   Timofeev, Artyom        Nataf, Igor-Alexandre                        1-0 

 BOSNA Sarajevo     -      A.V.Momot Regional Donetsk Chess Club        4-2 
   Adams, Michael          Borovikov, Vladislav                         1-0 
   Shirov, Alexei          Efimenko, Zahar                              1/2 
   Sokolov, Ivan           Miroshnichenko, Evgenij                      1-0 
   Movsesian, Sergei       Areshchenko, Alexander                       1/2 
   Radjabov, Teimour       Korobov, Anton                               1-0 
   Kozul, Zdenko           Karjakin, Sergey                             0-1 

 "Norilsky Nikel" (Norilsk) - BM Kisela Voda Skopje                     3,5-2,5 
   Bareev, Evgeny          Georgiev, Kiril                              1-0 
   Dreev, Alexey           Onischuk, Alexander                          1/2 
   Malakhov, Vladimir      Damljanovic, Branko                          1/2 
   Tregubov, Pavel         Ivanisevic, Ivan                             1/2 
   Rustemov, Alexsandr     Mitkov, Nikola                               1/2 
   Glek, Igor              Georgiev, Vladimir                           1/2 

 Polonia Plus GSM Warsaw  -  KISELJAK                                   4-2 
   Ivanchuk, Vasyl         Azmaiparashvili, Zurab                       1-0 
   Polgar, Judit           Nikolic, Predrag                             1-0 
   Macieja, Bartlomiej     Lputian, Smbat                               1/2 
   Kempinski, Robert       Palac, Mladen                                0-1 
   Rozentalis, Eduardas    Yemelin, Vasilij                             1-0 
   Socko, Bartosz          Lugovoj, Aleksej                             1/2 

 "Tomsk-400" (Tomsk)  -    CSUTI A. SK Zalaegerszeg                     3,5-2,5 
   Filippov, Valerij       Portisch, Lajos                              1-0 
   Motylev, Alexander      Sax, Gyula                                   1/2 
   Pigusov, Evgeny         Horvath, Adam                                0-1 
   Kobalia, Michail        Horvath, Csaba                               1/2 
   Landa, Konstantin       Groszpeter, Attila                           1/2 
   Kotsur, Pavel           Palkovi, Jozsef                              1-0 

 C.A. Reverte Albox   -    NSK - SZ Rafinerija" - Novi Sad              3-3 
   Suba, Mihai             KOVACEVIC, Aleksandar                        1/2 
   Saldano, Horacio        ILINCIC, Zlatko                              1/2 
   Romero Holmes, Alfonso  SOLAK, Dragan                                1-0 
   Del Rio Angelis         POPOVIC, Petar                               1/2 
   Zlotnik, Boris          Nevednichy, Vladislav                        1/2 
   Hernando Rodrigo        LAZIC, Miroljub                              0-1 

 Chess Academy of D.E.I.Northern Greece - Danko Donbass                 2-4 
   Banikas, Hristodoulos   Eingorn, Vecheslav                           1/2 
   Marjanovic, Slavoljub   Kruppa, Yuri                                 0-1 
   Mastrovasilis           Savchenko, Stanislav                         1/2 
   Mastrovasilis, Dim.     Timoshenko, Georgy                           1/2 
   Tzermiadianos, Andreas  Kuzmin, Genadi                               0-1 
   Pinchuk, Sergey T       Shneider, Aleksandr                          1/2 

 Karpaty - Galychyna -     "Saint-Petersburg LTG"                       3-3 
   Romanishin, Oleg        Sakaev, Konstantin                           1/2 
   Volokitin, Andriy       Volkov, Sergey                               1-0 
   Mikhalchishin, Adrian   Korchnoi, Victor                             1/2 
   Maksimenko, Andriy      Popov, Valery                                0-1 
   Sulypa, Oleksander      Ivanov, Sergey                               1-0 
   Kozakov, Mihaylo        Alekseev, Evgeniy                            0-1 

 Clichy       -            Chess Club Alkaloid - Skopje                 4-2 
   van Wely, Loek          Aleksandrov, Aleksej                         1-0 
   Relange, Eloi           Tiviakov, Sergey                             1/2 
   Degraeve, Jean-Marc     Nedev, Trajce                                1-0 
   Conquest, Stuart        Jacimovic, Dragoljub                         1/2 
   Apicella, Manuel        Stanojoski, Zvonko                           1-0 
   Moingt, Jean-Claude     Stojanovski, Dejan                           0-1 

 Rochade Eupen    -        Beer-Sheva Chess Club                        1-5 
   Chuchelow, Vladimir     Avrukh, Boris                                1/2 
   Kishnev, Sergey         Huzman, Alexander                            1/2 
   Coenen, Norbert         Greenfeld, Alon                              0-1 
   Ahn, Martin             Roiz, Michael                                0-1 
   Marechal, Andy          Golod, Vitali                                0-1 
   Plumanns, Dieter        Tseitlin, Mark                               0-1 

 Arhus        -            A.S.A. Shlomo Har-Zvi Tel-Aviv               0,5-5,5 
   Palo, Davor             Gofshtein, Leonid                            0-1 
   Boe, Mads               Kantsler, Boris                              0-1 
   Vinter-Schou, Uffe      Zoler, Dan                                   0-1 
   Pedersen, Finn          Finkel, Alex                                 0-1 
   Rasmussen, Casper       Stisis, Yaacov                               1/2 
   Rewitz, Poul            Bitanski, Igor                               0-1 

 NAPREDAK Sarajevo  -      Schachfreunde Neukolln 03                    4-2 
   Atalik, Suat            Berndt, Stephan                              1-0 
   Blagojevic, Dragisa     Polzin, Rainer                               1-0 
   Varga, Zoltan           Borriss, Martin                              1-0 
   Kosic, Dragan           Poldauf, Dirk                                1-0 
   Rasic, Damir            Thiede, Lars                                 0-1 
   Glavas, Dragan          Rudolf, Henrik                               0-1 

 Hellir Chess Club   -     SK Hohenems                                  1-5 
   Stefansson, Hannes      Hickl, Jorg                                  1/2 
   Olafsson, Helgi         Atlas, Valery                                0-1 
   Karlsson, Agust Sindri  Gustafsson, Jan                              1/2 
   Asmundsson, Ingvar      Naumann, Alexander                           0-1 
   Bergsson, Snorri        Bezold, Michael                              0-1 
   Gretarsson, Andri Ass   Novkovic, Milan                              0-1 

 Die Klagenfurter   -      Hapoel "Cellcom" Kfar-Sava                   1-5 
   Bischoff, Klaus         Sutovsky, Emil                               1/2 
   Horvath, Jozsef         Gershon, Alik                                1/2 
   Steflitsch, Erich       Lerner, Konstantin                           0-1 
   Pilaj, Herwig           Rabinovich, Alex                             0-1 
   Titz, Heimo             Kaganskiy, Gleb                              0-1 
   Genser, Harald          Weisbuch, Udi                                0-1 

 Istanbul Technical University Sports Club - SK Merkur Versicherung     1,5-4,5 
   Atakisi, Umut           Luther, Thomas                               0-1 
   Yeke, Serkan            Stanec, Nikolaus                             0-1 
   Erdogan, Hakan          Kindermann, Stefan                           0-1 
   Kilicaslan, Hasan       Teske, Henrik                                0-1 
   Guner, Bulent           Watzka, Horst                                1/2 
   Bolcan, Engin           Detter, Peter                                1-0 

 Joensuun Shakkikerho  -  Cercle Royal des Echecs de Liege E.L.         2,5-3,5 
   Kiik, Kalle             Winants, Luc                                 1/2 
   Karttunen, Mika         Kocsis, Levente                              1/2 
   Lampen, Timo            Gulbas, Cemil                                1/2 
   Lahtinen, Markku        Hautot, Stephane                             0-1 
   Nivala, Tuomas          Goossens, Etienne                            1/2 
   Porrasmaa, Timo         Dal Borgo, Albin                             1/2 

 Boey Temse      -         Cardiff Chess Club                           5-1 
   Stryjecki, Marek        Cobb, Charles                                1-0 
   Van Der Stricht, Geert  Trevelyan, John                              1-0 
   Filipek, Jakub          Spice, Alan                                  1-0 
   Roofdhooft, Marcel      Borg, Andrew                                 1/2 
   Boeykens, Marc          Fletcher, John                               1/2 
   Dardha, Arben           Davies, Peter L.                             1-0 

 C.E. Dudelange    -       CORPORA Lipovec                              1-5 
   Habibi, Ali             Stohl, Igor                                  0-1 
   Hisler, Thomas          Timoscenko, Gennadij                         0-1 
   Mossong, Hubert         Bednar, Jaromir                              0-1 
   Schartz, Alain          Kajan, Milan                                 0-1 
   Schammo, Jean           Dibala, Radovan                              1/2 
   Simon, Bernard          Petko, Vladimir                              1/2 

 Bristol      -            Sollentuna Chess Club                        0-6 
   Beaumont, Chris         Agrest, Evgenij                              0-1 
   Burgess, Graham         Carlsson, Pontus                             0-1 
   Collier, David          Couso, Luis                                  0-1 
   Buckley, David          Bergstrom, Peter                             0-1 
   Dilleigh, Steve         Lindberg, Bo                                 0-1 
   Humphreys, Jerry        Rygaard, Michael                             0-1 

 Barbican     -            Shakkikerho Taraus                           2-4 
   Parker, Jonathan        Maki, Veijo                                  1/2 
   Ferguson, Mark          Nyysti, Sampsa                               0-1 
   Dishman, Stephen        Lehtinen, Heikki                             0-1 
   Sands, David            Penttinen, Jarkko                            1/2 
   Taylor, Peter P         Mertanen, Janne                              1/2 
   Lauterbach, Ingrid      Hokkanen, Petri                              1/2 

 Randaberg SK     -        Crumlin Chess Club                           3,5-2,5 
   Storland, Knut Harald   O'Cinneide, Mel                              0-1 
   Harestad, Thor Geir     Stassen, Walter                              1/2                          
   Harestad, Hans Krogh    Hurley, John                                 1-0 
   Vestly, Jan Vidar       Ahern, John                                  1-0 
   Steedman, James         Smith, Derek                                 1/2 
   Haugen, Arild           Whelan, Niall                                1/2 

 Studenti     Bye  




 
   
                                  

Round 7

                           
   

 NAO Chess Club    -       "Norilsky Nikel" (Norilsk)                   2,5-3,5 
   Grischuk, Alexander     Bareev, Evgeny                               1/2 
   Svidler, Peter          Dreev, Alexey                                0-1 
   Lautier, Joel           Zviagintsev, Vadim                           1-0 
   Bacrot, Etienne         Malakhov, Vladimir                           0-1 
   Fressinet, Laurent      Tregubov, Pavel                              1-0 
   Nataf, Igor-Alexandre   Glek, Igor                                   0-1 

 "Ladia-Kazan-1000"  -     BOSNA Sarajevo                               2.5-3.5 
   Khalifman, Alexandr     Adams, Michael                               1/2 
   Akopian, V              Shirov, Alexei                               0-1 
   Rublevsky, Sergei       Sokolov, Ivan                                1/2 
   Kharlov, Andrei         Movsesian, Sergei                            0-1 
   Baklan, Vladimir        Radjabov, Teimour                            1/2 
   Timofeev, Artyom        Kozul, Zdenko                                1-0 

 Polonia Plus GSM Warsaw  - "Tomsk-400"                                 4,5-1,5 
   Ivanchuk, Vasyl         Filippov, Valerij                            1-0 
   Polgar, Judit           Motylev, Alexander                           1-0 
   Krasenkow, Michael      Pigusov, Evgeny                              1/2 
   Macieja, Bartlomiej     Kobalia, Michail                             1-0 
   Rozentalis, Eduardas    Landa, Konstantin                            1/2 
   Socko, Bartosz          Kotsur, Pavel                                1-0 

 BM Kisela Voda Skopje -   A.V.Momot Regional Donetsk Chess Club        4,5-1,5 
   Georgiev, Kiril         Borovikov, Vladislav                         1/2 
   Onischuk, Alexander     Efimenko, Zahar                              1-0 
   Damljanovic, Branko     Miroshnichenko, Evgenij                      1-0 
   Ivanisevic, Ivan        Areshchenko, Alexander                       1-0 
   Mitkov, Nikola          Korobov, Anton                               1/2 
   Georgiev, Vladimir      Karjakin, Sergey                             1/2 

 Danko Donbass     -       Clichy                                       5-1    
   Eingorn, Vecheslav        van Wely, Loek                             1-0 
   Kruppa, Yuri            Relange, Eloi                                1/2 
   Savchenko, Stanislav    Degraeve, Jean-Marc                          1/2 
   Timoshenko, Georgy      Conquest, Stuart                             1-0 
   Kuzmin, Genadi          Apicella, Manuel                             1-0 
   Shneider, Aleksandr     Moingt, Jean-Claude                          1-0 

 NSK - SZ Rafinerija" -    "Saint-Petersburg LTG"                       1,5-4,5 
   KOVACEVIC, Aleksandar   Sakaev, Konstantin                           1/2 
   ILINCIC, Zlatko         Korchnoi, Victor                             1/2 
   SOLAK, Dragan           Popov, Valery                                0-1 
   POPOVIC, Petar          Alekseev, Evgeniy                            0-1 
   Nevednichy, Vladislav   Smirnov, Pavel                               0-1 
   LAZIC, Miroljub         Anisimov, Pavel                              1/2 

 C.A. Reverte Albox   -    A.S.A. Shlomo Har-Zvi Tel-Aviv               3-3 
   Suba, Mihai             Harzvi, Ronen                                0-1 
   Saldano, Horacio        Gofshtein, Leonid                            1/2 
   Romero Holmes, Alfonso  Kantsler, Boris                              1/2 
   Del Rio Angelis         Zoler, Dan                                   0-1 
   Zlotnik, Boris          Finkel, Alex                                 1-0 
   Hernando Rodrigo        Bitanski, Igor                               1-0 

 Beer-Sheva Chess Club -   Chess Club Alkaloid - Skopje                 1,5-4,5 
   Avrukh, Boris           Aleksandrov, Aleksej                         0-1 
   Huzman, Alexander       Tiviakov, Sergey                             0-1 
   Greenfeld, Alon         Nedev, Trajce                                0-1 
   Roiz, Michael           Jacimovic, Dragoljub                         1/2 
   Golod, Vitali           Bogdanovski, Vlatko                          1-0 
   Vydeslaver, Albert      Stanojoski, Zvonko                           0-1 

 KISELJAK       -          CSUTI A. SK Zalaegerszeg                     2-4 
   Azmaiparashvili, Zurab  Portisch, Lajos                              1-0 
   Nikolic, Predrag        Sax, Gyula                                   1/2 
   Lputian, Smbat          Horvath, Adam                                0-1 
   Palac, Mladen           Horvath, Csaba                               1/2 
   Yemelin, Vasilij        Groszpeter, Attila                           0-1 
   Lugovoj, Aleksej        Horvath, Gyula                               0-1 

 NAPREDAK Sarajevo   -     Karpaty - Galychyna                          3-3 
   Atalik, Suat            Romanishin, Oleh                             1/2 
   Blagojevic, Dragisa     Volokitin, Andriy                            1/2 
   Varga, Zoltan           Gritsak, Orest                               1-0 
   Kosic, Dragan           Maksimenko, Andriy                           1/2 
   Rasic, Damir            Sulypa, Oleksander                           1/2 
   Glavas, Dragan          Firmin, Nazar                                0-1 

 CORPORA Lipovec    -      SK Hohenems                                  1,5-4,5 
   Stohl, Igor             Hickl, Jorg                                  1/2 
   Timoscenko, Gennadij    Atlas, Valery                                1/2 
   Bednar, Jaromir         Gustafsson, Jan                              1/2 
   Kajan, Milan            Naumann, Alexander                           0-1 
   Dibala, Radovan         Bezold, Michael                              0-1   
   Petko, Vladimir         Novkovic, Milan                              0-1 

 Cercle Royal des Echecs de Liege E.L. - Hapoel "Cellcom" Kfar-Sava     1-5 
   Winants, Luc            Sutovsky, Emil                               0-1 
   Kocsis, Levente         Gershon, Alik                                0-1 
   Gulbas, Cemil           Lerner, Konstantin                           0-1 
   Hautot, Stephane        Soffer, Ram                                  0-1 
   Goossens, Etienne       Rabinovich, Alex                             1/2 
   Dal Borgo, Albin        Weisbuch, Udi                                1/2 

 SK Merkur Versicherung -  Academy of D.E.I.Northern Greece             2-4 
   Luther, Thomas          Banikas, Hristodoulos                        1/2 
   Stanec, Nikolaus        Marjanovic, Slavoljub                        0-1 
   Kindermann, Stefan      Mastrovasilis, Athanasios                    1-0 
   Teske, Henrik           Mastrovasilis, Dimitrios                     1/2 
   Watzka, Horst           Karayiannis, Athanasios                      0-1 
   Detter, Peter           Papadopoulou, Vera                           0-1 

 Sollentuna Chess Club  -  Arhus                                        2-4 
   Agrest, Evgenij         Palo, Davor                                  0-1 
   Carlsson, Pontus        Boe, Mads                                    1-0 
   Couso, Luis             Vinter-Schou, Uffe                           0-1 
   Bergstrom, Peter        Pedersen, Finn                               0-1 
   Lindberg, Bo            Rasmussen, Casper                            0-1 
   Rygaard, Michael        Rewitz, Poul                                 1-0 

 Boey Temse        -       Rochade Eupen                                3-3 
   Stryjecki, Marek        Chuchelow, Vladimir                          1/2 
   Van Der Stricht, Geert  Kishnev, Sergey                              0-1 
   Filipek, Jakub          Coenen, Norbert                              1-0 
   Boeykens, Marc          Ahn, Martin                                  1/2 
   Dardha, Arben           Petzold, Klaus                               1-0 
   Barbier, Wim            Plumanns, Dieter                             0-1 

 Schachfreunde Neukolln 03 - Die Klagenfurter                           4,5-1,5 
   Berndt, Stephan         Bischoff, Klaus                              1/2 
   Polzin, Rainer          Horvath, Jozsef                              1-0 
   Borriss, Martin         Hoelzl, Franz                                1-0 
   Poldauf, Dirk           Steflitsch, Erich                            1-0 
   Thiede, Lars            Pilaj, Herwig                                1-0 
   Rudolf, Henrik          Genser, Harald                               0-1 

 Hellir Chess Club   -     Joensuun Shakkikerho (Joensuu Chessclub)     4,5-1,5 
   Stefansson, Hannes      Kiik, Kalle                                  1-0 
   Olafsson, Helgi         Karttunen, Mika                              1-0 
   Karlsson, Agust Sindri  Lampen, Timo                                 1/2 
   Bergsson, Snorri        Nivala, Tuomas                               1-0 
   Gretarsson, Andri Ass   Porrasmaa, Timo                              1/2 
   Bjornsson, Gunnar       Saastamoinen, Aarne                          1/2 

 Shakkikerho Taraus    -   Istanbul Technical University Sports Club    4,5-1,5 
   Maki, Veijo             Atakisi, Umut                                1/2 
   Nyysti, Sampsa          Yeke, Serkan                                 1-0 
   Lehtinen, Heikki        Erdogan, Hakan                               1/2 
   Mertanen, Janne         Kilicaslan, Hasan                            1/2 
   Hokkanen, Petri         Guner, Bulent                                1-0 
   Sisatto, Olli           Bolcan, Engin                                1-0 

 Studenti       -          Crumlin Chess Club                           6-0 
   Seitaj, Ilir            O'Cinneide, Mel                              1-0 
   Rama, Lorenc            Stassen, Walter                              1-0 
   Mehmeti, Dritan         Hurley, John                                 1-0 
   Karkanaqe, Ilir         Ahern, John                                  1-0 
   Cela, Shkelqim          Smith, Derek                                 1-0 
   Adhami, Vangjel         Whelan, Niall                                1-0 

 Cardiff Chess Club   -    Barbican                                     3-3 
   Cobb, Charles           Parker, Jonathan                             1/2 
   Trevelyan, John         Ferguson, Mark                               0-1 
   Spice, Alan             Dishman, Stephen                             1/2 
   Borg, Andrew            Sands, David                                 1/2 
   Fletcher, John          Lauterbach, Ingrid                           1-0 
   Davies, Peter L.        Flower, David                                1/2 

 Randaberg SK     -        C.E. Dudelange                               2-4 
   Egeli, Per Ove          Habibi, Ali                                  1/2 
   Harestad, Thor Geir     Hisler, Thomas                               0-1 
   Harestad, Hans Krogh    Mossong, Hubert                              0-1 
   Vestly, Jan Vidar       Schartz, Alain                               1-0 
   Steedman, James         Gaspar, Lucien                               0-1 
   Haugen, Arild           Simon, Bernard                               1/2 

 Bristol    Bye  



 
   


Main page Store
Webmaster - Ilya Manakov
Shahcom Company, © 2002